Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Soja në luftë kundër plakjes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
iliriana


<b>Postime</b> Postime : 3702

Soja në luftë kundër plakjes Empty
MesazhTitulli: Soja në luftë kundër plakjes   Soja në luftë kundër plakjes I_icon_minitimeMon Feb 28, 2011 6:11 am

Soja në luftë kundër plakjes 27-soja4
Londër, 28 shkurt - Soja është mjet i shkëlqyeshëm në luftë kundër plakjes duke iu falënderuar përbërësve terapeutikë dhe preventivë. Shumica e simptomave që lidhen me plakjen kanë të bëjnë me vdekjen e qelizave dhe zvogëlimin e funksioneve hormonale, si dhe me problemet e presionit të gjakut. Soja ndihmon në të gjitha këto situata.
Soja përmban izoflavonet të cilat ndihmojnë në zvogëlimin e kolesterolit në gjak, dhe në të këtë mënyrë lehtëson qarkullimin e gjakut nëpër trup. Soja është burim i shkëlqyeshëm i estrogjenit bimor, hormonit, i cili veçanërisht u ndihmon femrave ta mbajnë bukurinë dhe feminitetin e tyre. Pas menopauzës bie sekretimi i estrogjenit, dhe femrat fillojnë të vërejnë shenjat e pleqërisë. Soja kompenson estrogjenin natyror, çka ndihmon të mbahet sa më gjatë freskia.
Soja është burim i shkëlqyeshëm i proteinave të cilat u ndihmojnë qelizave ta mbajnë fortësinë e vet dhe zvogëlojnë vdekjen e tyre. Kur stacionet vdesin më pak, efekti i plakjes ndihet më pak dhe është më pak i dukshëm nga jashtë.
Shumë krema dhe krema për zonën rreth syve përmbajnë ekstrakte të sojës dhe në atë mënyrë mund të përdorni përfitimet e sojës duke e përdorur nga jashtë. Proteinat nga soja ndihmojnë të konsolidohet kolagjeni në lëkurën tuaj duke e bërë më të fortë dhe parandalon shfaqjen e rrudhave.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Soja në luftë kundër plakjes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pilula kundër plakjes vjen për dhjetë vjet?
» Kina, lufte kunder Skype e MSN
» Gjermania kundër Anglisë në 1/8 e finales Përfaqësuesja e Gjermanisë ka siguruar kualifikimin në 1/8 e finales së Kampionatit Botëror, pas fitores prej 1-0 kundër Ganës, që po ashtu do të luajë në fazën tjetër falë golaverazhit më të mirë se Australia. Sk
» “Luftë” mes AAK-së dhe VV-së
» Soja për mundimet klimaterike

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: