Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Astma, gati askush nuk e eviton !

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.Delfina
WebMaster
WebMaster
dr.Delfina


<b>Postime</b> Postime : 1077

Astma, gati askush nuk e eviton ! Empty
MesazhTitulli: Astma, gati askush nuk e eviton !   Astma, gati askush nuk e eviton ! I_icon_minitimeMon Apr 11, 2011 1:02 pm

Më tepër se 70 për qind e personave që vuajnë nga astma nuk marrin asnjë masë për të evituar faktorët kryesorë që shkaktojnë simptomat astmatike.

Ky është përfundimi i dalë nga “Environmental Protection Agency” (EPA) në SHBA. Në kuadrin e një studimi në nivel kombëtar mbi ndërgjegjësimin e përgjegjshmërisë së faktorëve ambientalë në simptomat astmatike, EPA ka zbuluar se më pak se 30 për qind e pacientëve astmatikë kërkojnë të shmangin ekspozimin ndaj faktorëve alergjikë.

Ekspozimi ndaj tymit të duhanit, pluhurave dhe ozonit, mund të shkaktojë kriza astme ose një nga faktorët që ndikon në shfaqjen e sëmundjes te fëmijët.

“Sa më shumë arrijmë të shmangim dhe kontrollojmë faktorët që përkeqësojnë simptomat astmatike, aq më tepër do të parandalojmë këtë patologji. Ja përse EPA përpiqet të kontribuojë në inkurajimin e pacientëve astmatikë për të bashkëpunuar me mjekët, për të identifikuar me saktësi faktorët alergjik dhe të mësojnë të ndjekin rekomandimet e tyre për të parandaluar problemin", shpjegon Steve Johnson, drejtor i EPA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.com
 
Astma, gati askush nuk e eviton !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: