Moderator/e
A.Z™

<b>Postime</b> Postime : 2150

NBA: Celtics në finalen e NBA-së Empty
MesazhTitulli: NBA: Celtics në finalen e NBA-së   NBA: Celtics në finalen e NBA-së I_icon_minitimeSat May 29, 2010 3:12 pm

NBA: Celtics në finalen e NBA-së F.0529100321705_m
Boston Celtics ka siguruar vend për në Finalet e NBA-së duke mposhtur në shtëpi Orlando Magic me rezultat 96-84, për të fituar kështu edhe finalen e Konferencës Lindore me rezultat të përgjithshëm 4-2.
Paul Pierce ishte më i sakti te Boston në ndeshjen e mbrëmshme me 31 pikë dhe 13 kërcime, derisa e Dwight Howard shënoi 28 pikë për Magic.

Celtics, kampionët e NBA-së dy vite më herë, shënuan tre fitore radhazi në tre ndeshjet e para, por pësuan dy humbje në ndeshjet e radhës. Por ndeshja e gjashtë u tregua vendimtare për Celtcis, që do të presin në finale njërin nga rivalët e Perëndimit, Los Angeles ose Phoenix.

Në finalen e Perëndimit, Los Angeles Lakers udhëheq 3-2 me ndeshje ndaj Suns, me ndeshjen e gjashtë që zhvillohet sonte në Phoenix.