Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Alergjitë e lëkurës dhe rreziku më i vogël për karcinomë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™


<b>Postime</b> Postime : 9044

Alergjitë e lëkurës dhe rreziku më i vogël për karcinomë  Empty
MesazhTitulli: Alergjitë e lëkurës dhe rreziku më i vogël për karcinomë    Alergjitë e lëkurës dhe rreziku më i vogël për karcinomë  I_icon_minitimeMon Aug 01, 2011 3:38 pm

Personat te të cilët simptomat e alergjisë shfaqen pas kontaktit të lëkurës me ndonjë metal ose substanca kimike, mund të kenë rrezik më të vogël për t’u sëmurë nga llojet e ndryshme të kancerit.

Shkencëtarët danezë nga Qendra kombëtare për hulumtimin e alergjive, besojnë se rezultatet e tyre mbështesin mendimin, sipas të cilit, alergjitë mund ta nxisin sistemin imunitar që të luftojë qelizat e karcinomës para se të vijë deri te zhvillimi i sëmundjes.

Në studim kanë marrë pjesë rreth 17.000 personas të rritur, të cilët në periudhë 24-vjeçare janë testuar për praninë e alergjive të kontaktit.

Është treguar se te participantët te të cilët janë zbuluar këto alergji, ata kishin më pak rrezik për t’u sëmurë nga kanceri i gjirit dhe i lëkurës (këtu bën përjashtim melanoma).

Femrat me alergji kontakti të lëkurës kishin gjasa më të vogla për të zhvilluar kancer në tru.

Nga ana tjetër, te personat me këto alergji, është vërejtur rrezik më i madh për sëmurje nga kanceri i fshikës urinare. /Telegrafi/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Alergjitë e lëkurës dhe rreziku më i vogël për karcinomë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Alergjite në myk
» Rreziku i kancerit nga një skanim CT mund të jetë i lartë
» Çfarë rreziku për shëndetin sjell përdorimi i tamponëve
» Rreziku qe na vjen prej vitaminave
» Disa keshilla per te shmangur alergjite!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: