Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Perimet e ngrira më të shëndetshme

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™


<b>Postime</b> Postime : 9044

Perimet e ngrira më të shëndetshme Empty
MesazhTitulli: Perimet e ngrira më të shëndetshme   Perimet e ngrira më të shëndetshme I_icon_minitimeSat Oct 01, 2011 5:45 pm

Perimet e ngrira janë më të freskëta se ato që sapo janë marrë nga toka, sipas një studimi të Institutit të Ushqimit në Britaninë e Madhe.


Duke u bazuar në analiza, perimet e ngrira janë më të shëndetshme se ato të freskëtat për shkak se mund të ruajnë për një kohë më të gjatë vlerat ushqimore.

Studimi nxjerr në pah se përpara se perimet e freskëta të mbërrijnë në pjatat tona mund të kalojnë deri në dy javë.
Gjatë kësaj kohe kërkimet kanë treguar se fasulet mund të humbin deri në 45% të substancave ushqyese, bronkolit 25%, bizelet 15% dhe karotat 10%.
Ndërkohë që perimet e ngrira i nënshtrohen këtij procesi brenda pak orësh, duke humbur në këtë mënyrë më pak vlera ushqyese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Perimet e ngrira më të shëndetshme
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Frutat dhe perimet të domosdoshme
» Dobitë që sjellin fruta dhe perimet
» Perimet, në çdo kohë dhe për të gjitha stinët
» Perimet, në çdo kohë dhe për të gjitha stinët
» Perimet ulin shtypjen e gjakut dhe nuk te shendoshin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: