Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Shtyrja e akrepave të orës mund të shkaktojë rraskapitje

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™


<b>Postime</b> Postime : 9044

Shtyrja e akrepave të orës mund të shkaktojë rraskapitje  Empty
MesazhTitulli: Shtyrja e akrepave të orës mund të shkaktojë rraskapitje    Shtyrja e akrepave të orës mund të shkaktojë rraskapitje  I_icon_minitimeThu Nov 03, 2011 8:14 am

Shumë njerëz e shfrytëzojnë kthimin prapa të akrepave të orës për ta fituar një orë më tepër në shtratin e tyre – por, eksperti i gjumit thotë se kjo mund të ndikoj që njerëzit në fakt të lodhen më tepër.

Edhe ndryshime të tilla të vogla, thotë Dr Neil Stanley, mund ta çrregullojnë rutinën e gjumit dhe të shkaktojnë semisomni – apo rraskapitje të shkallës së ulët të shkaktuar nga pushimi i pamjaftueshëm. Ai vlerëson se mund të na duhen deri në tre ditë për tu përshtatur në mënyrë të plotë me këto ndryshime.

Eksperti nga Spitali i Norwich dhe Norfolk thotë se duhet të ndahet pak kohë për relaksim para se të shkohet në shtrat. "Njerëzit mund të ndjehen të relaksuar dhe më të freskët paso të zgjohen në mëngjes një orë më vonë, por në fakt trupit të tyre do ti duhen tre ditë që të përshtatet me ketë ndryshim një-orësh të orarit të fjetjes.

"Me më tepër se 30 milion njerëz në vend që vuajnë nga “Semisomnia”, është shumë me rëndësi të kuptohet se sa ky ndryshim i orarit të fjetjes do të ketë efekt në trupin e tyre," thotë ai.

Dr Stanley, në raportin e tij thotë se mënyra më e mirë që njerëzit ti ndihmojnë trupit të tyre që të ballafaqohet me këtë ndryshim kohor është që të ndajnë pak kohë më tepër për relaksim para se të shkohet në shtrat për këto tre ditë vijuese. Ai thotë: “Qelës i gjumit të rehatshëm të natës është relaksimi i duhur para fjetjes, por 6 nga 10 njerëz nuk e bëjnë këtë gjë në mënyrë të rregullt, andaj si rezultat edhe i vuajnë pasojat.

Njerëzit duhet të përgatiten për gjumë në mënyrë të njëjtë sikurse ngrohjet që bëhen para ndonjë aktiviteti sportiv. Kjo ka rëndësi sidomos në kohën e shtyrjes prapa të akrepave të orës, por unë shpresoj se njerëzit do të shfrytëzojnë këtë që të adoptojnë shprehi të reja dhe ta fillojnë një rutinë të përhershme të relaksimit para se të bien në shtrat për gjumin e natës. /Telegrafi/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Shtyrja e akrepave të orës mund të shkaktojë rraskapitje
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kafeja mund të shkaktojë halucinacione
» Edhe paracetamoli mund të shkaktojë vdekjen
» Paracetamoli mund të shkaktojë probleme në mëlçi
» Ushqimi ekzotik mund të shkaktojë alergji
» Koncentrimi mund t’ju shurdhojë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: