Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Gjeniu 15 vjeç regjistrohet në Cambridge

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous



Gjeniu 15 vjeç regjistrohet në Cambridge  Empty
MesazhTitulli: Gjeniu 15 vjeç regjistrohet në Cambridge    Gjeniu 15 vjeç regjistrohet në Cambridge  I_icon_minitimeSat Sep 04, 2010 7:52 pm

Djaloshi 15 vjeç i cili kurrë nuk ka shkuar në shkollë u bë studenti më i ri i Universitetit prestigjioz Cambridge në 200 vitet e fundit.

Arran Fernandez, gjeniu i matematikës, është arsimuar në shtëpi. Atë e ka edukuar babai i tij Neil i cili është krenar që djali i tij është pranuar në kolegjin Fitzwilliam që është në kuadër të Universitetit Cambridge.

“Jam i lumtur që jam pranuar në Cambridge, por jam mësuar të arrijë rezultate të mira dhe të jem gjithmonë më i riu”, tha Arran i cili në moshën 5 vjeçare mori diplomën e shkollës së mesme.

Djaloshit gjeni i është ofruar një vend në Universitet me kushtin që të arrijë rezultat të shkëlqyeshëm në testin e fizikës, gjë që edhe ia arriti. Vitin e kaluar po ashtu realizoi rezultat të shkëlqyeshëm nga matematika, ndërsa nota të mira mori edhe në testet e gjuhës angleze dhe franceze.

Studimet ku është regjistruar Arran, të njohura si Tripos, vlerësohen si më të vështirat në botë, ndërsa këto studime i kanë ndjekur edhe Isaac Newton dhe Stephen Hawking.

Universiteti Cambridge nuk ka pranuar studentë kaq të rinj që nga viti 1773 kur William Pitt i Riu u bë studenti i tyre në moshën 14 vjeçe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gjeniu 15 vjeç regjistrohet në Cambridge
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Qeni më i vjetër në botë 23 vjeç
» Vajza 11-vjeçare më inteligjente se gjeniu Einstein
» 3 vjeç..56 kg!
» 102 vjeç dhe pa problem bën pompa
» Jo kompjuterit për fëmijët nën nëntë vjeç

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Kuriozitete-
Kërce tek: