Fitore të thella të Prishtinës dhe Trepçës ‘89

Studentë i FM-së
iliriana

<b>Postime</b> Postime : 3702

Fitore të thella të Prishtinës dhe Trepçës ‘89 Empty
MesazhTitulli: Fitore të thella të Prishtinës dhe Trepçës ‘89   Fitore të thella të Prishtinës dhe Trepçës ‘89 I_icon_minitimeMon Oct 25, 2010 7:36 am

Fitore të thella të Prishtinës dhe Trepçës ‘89 24-prishraif4
Prishtinë, 24 tetor - Sulmuesi i Prishtinës, Astrit Fazliu ishte fatal për skuadrën e KEK-ut, që pësoi humbje 4:0 të dielën në javën e 12-të të Raiffeisen Superligës. Fazliu (16', 45', 69') shënoi tri herë në portën e KEK-ut dhe një herë asistoi për kapitenin Behar Maliqi (61'). Me këtë fitore Prishtina rikthehet në krye të tabelës me 24 pikë të mbledhura, kurse KEK-u zbret në pozitën e shtatë me 15 pikë.
Në Mitrovicë, futbollistët e Trepçës '89 janë treguar superiorë ndaj Ferizajt, duke fituar 5:2.
Kjo fitore ngrit ekipin mitrovicas në kuotën e 18 pikëve, kurse Ferizaj fundoset edhe më shumë me vetëm shtatë pikë të tubuara. Armend Zabërgja (2', 35'), Agron Shabani (13'), Dino Cakoviq (70') e Bajram Zuçaku (82') ishin realizatorë për vendasit, kurse dy golat e Ferizajt mbajnë firmën e Sherif Topallit (2', 90'), të dy nga penalltia.
Sulmuesi i Flamurtarit, Përparim Livoreka, shënoi "hat-trick" në fitoren e ngushtë të skuadrës së tij ndaj Ballkanit. Flamurtari të dielën në "Xhemail Ibishi" mposhti klubin nga Theranda me shifrat 4:3, në ndeshjen e javës së 12-të të Superligës. Për skuadrën "kuqezi" nga kryeqyteti kjo është fitorja e tretë dhe me të ngjitet në pozitën e nëntë me 14 pikë, një më pak se Ballkani që tani pozicionohet i teti.
Disponimi i mirë i portierit Valmir Bytyçi i ka mundësuar ekipit të Besës nga Peja që të nxjerrë një barazim në takim me Vëllaznimin, në derbin dukagjinas (0:0).
Bytyçi përveç që ka pritur shumë gjuajtje të lojtarëve gjakovarë, ka qenë edhe me fat, kur dy gjuajtje nga dënimi më i rëndë - nga penalltia, nuk kanë përfunduar në rrjetin e portës së tij. I pari në minutën e 27-të, ka provuar sulmuesi Dardan Rogova, por ka qëlluar vetëm shtyllën e djathtë. Ndërsa, Virtyt Hashani në minutën e 65-të në vend të kuadratit, nga 11 metra ka gjuajtur lart mbi portë.