Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Kohëzgjatja e gjumit dhe vdekshmëria

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous



Kohëzgjatja e gjumit dhe vdekshmëria Empty
MesazhTitulli: Kohëzgjatja e gjumit dhe vdekshmëria   Kohëzgjatja e gjumit dhe vdekshmëria I_icon_minitimeSat May 08, 2010 8:17 pm

Kohëzgjatja e gjumit dhe vdekshmëria


Një studimi i realizuar nga Universiteti i Varvickut, pohon se kohëzgjatja e gjumit është e lidhur drejtpërdrejtë me rrezikun e vdekjes së parakohshme.Duke analizuar rreth 16 studime mbi gjumin, ku janë përfshirë më shumë se një milionë e gjysmë participantë, ekspertët pranë këtij universiteti erdhën në përfundim se kohëzgjatja ideale e gjumit është ndërmjet 6 dhe 8 orë (brenda 24 orësh), që do të thotë gjumi më i shkurtë se gjashtë orë dhe më i gjatë se tetë orë është i rrezikshëm për shëndet.
Sipas rezultateve të botuara në revistën Sleep, personat që flenë më pak se gjashtë orë, kanë për 12% rrezik që të vdesin në moshë 25-vjeçare. Ndërkohë ata që flenë më shumë se nëntë orë kanë për 30% rrezik që të vdesin në moshë të re.
Veç rrezikut nga vdekja, kohëzgjatja e parregullt e gjumit lidhet edhe me paraqitjen e sëmundjeve të ndryshme, si depresioni, diabeti, sëmundjet e zemrës etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Blero
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
Blero


<b>Postime</b> Postime : 48

Kohëzgjatja e gjumit dhe vdekshmëria Empty
MesazhTitulli: Re: Kohëzgjatja e gjumit dhe vdekshmëria   Kohëzgjatja e gjumit dhe vdekshmëria I_icon_minitimeSat May 08, 2010 8:42 pm

wow interesante.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kohëzgjatja e gjumit dhe vdekshmëria
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Bie vdekshmëria perinatale në Kosovë
» Vdekshmëria foshnjore në Shqipëri më e larta në Ballkan
» Fëmijët, mungesa e gjumit dhe mbipesha
» Çaj i gjelbër përmirëson çrregullimet e gjumit
» Mungesa e gjumit ul testosteronin te burrat

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: