Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Humbja e peshës ndihmon në kujtesë!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.Delfina
WebMaster
WebMaster
dr.Delfina


<b>Postime</b> Postime : 1077

Humbja e peshës ndihmon në kujtesë! Empty
MesazhTitulli: Humbja e peshës ndihmon në kujtesë!   Humbja e peshës ndihmon në kujtesë! I_icon_minitimeSun May 08, 2011 9:42 am

Personat të cilët i nënshtrohen ndërhyrjes kirurgjike për uljen e peshës trupore, disa muaj pas operacionit kanë rezultate më të mira në testet e aftësisë së të mbajturit mend dhe përqendrimit.

Shkencëtarët amerikanë nga Universiteti Shtetëror Kent kanë testuar 150 participantë, pak kohë para operimit, si edhe tre muaj më pas.
Para operacionit rezultatet ishin nën vlerën mesatare në raport me pjesën tjetër të popullatës, ndërsa pas largimit të kilogramëve- (pas operacionit, pjesëmarrësit në studim kishin mesatarisht nga 20 kilogramë më pak të peshës trupore)- kujtesa ishte normalizuar.

Ndërkohë, grupi i kontrollit ku ishin përfshirë personat me mbipeshë, të cilët nuk i janë nënshtruar ndërhyrjes kirurgjike, jo vetëm se nuk kishin pasur përmirësim, porse atyre edhe më shumë iu ishte dobësuar kujtesa.

Edhe studimet e mëparshme kanë treguar lidhshmëri në mes të mbipeshës dhe rrezikut më të lartë të shfaqjes së demencës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.com
 
Humbja e peshës ndihmon në kujtesë!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Humbja e peshes me terapi ujore.!
» Sheqeri ndihmon në krijimin e rrudhave
» Uji që duhet të konsumoni sipas peshës trupore
» Duhanxhinjtë pasivë dhe humbja e dëgjimit
» Humbja e shqisave të nuhatjes paralajmëron vdekjen e shpejtë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: