Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Si na e ndryshon teknologjia trurin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™


<b>Postime</b> Postime : 9044

Si na e ndryshon teknologjia trurin  Empty
MesazhTitulli: Si na e ndryshon teknologjia trurin    Si na e ndryshon teknologjia trurin  I_icon_minitimeFri May 20, 2011 6:51 am

Problemi i çrregullimit të vëmendjes është gjithnjë më i shpeshtë, komunikimi i ndërsjellë është në minimum, ndërsa është dobësuar edhe mënyra abstrakte e të menduarit. Për gjithë këtë, ekspertët e fajësojnë teknologjinë moderne.
Ekspertë të shumtë botërorë shpesh theksojnë se bota teknologjike e ndryshon mënyrën me të cilën lexojmë, mësojmë, si dhe ndikon në marrëdhëniet tona karshi njerëzve të tjerë. Edhe pse ende nuk ka fakte të forta, shumë psikiatër mendojnë se përdorimi i përditshëm i teknologjisë digjitale e ndryshon mënyrën se si punon truri.
Sipas ekspertëve, mënyra e tillë e jetës standarde (duke qëndruar ulur), paraqet rrezik për shfaqjen e sëmundjeve kronike, si shtypja e lartë e gjakut, diabeti, infarkti dhe sulmi në tru.
Arsyet janë të thjeshta - kur njeriu është më gjatë i rrethuar me teknologjinë, e më pak në komunikim me njerëzit, i shkatërron shkathtësitë shoqërore fundamentale.
Mu për këtë arsye, strukturat e trurit që janë të dedikuara për kontakt “sy më sy” janë më të dobësuara. Si pasojë e kësaj shfaqen paaftësi të kuptimit në shoqëri, mosinterpretim i mirë i porosive, izolim dhe më pak mësim.
Ekspertët theksojnë se kjo është më e fortë te të ashtuquajturat “gjeneratat digjitale”, adoleshentët dhe rinia moderne, të cilët që nga fëmijëria drejtohen në drejtim të teknologjisë.

Ndryshon mënyra në të cilën lexojmë
Normalisht, kur fëmija të mësojë të lexojë, truri e krijon një rrugë ku truri mundëson sofistikimin dhe analizimin e tekstit të lexuar. Prandaj, analiza dhe kuptimi i tekstit mundësojnë “leximin e thellë”, por kjo kërkon kohë, e me ndihmën e teknologjisë kjo bëhet më shpejt. Prandaj, mu për këtë arsye ekspertët janë të brengosur se fëmijët nuk mësojnë më nga librat, por nga interneti.

Zhvillimi kognitiv
Teknologjia mund të ndikojë negativisht edhe në zhvillimin kognitiv të njeriut. Gjatë përdorimit të gjatë të kompjuterit, telefonave celularë, internetit, njerëzve u bie përqendrimi, që shkakton probleme me vëmendjen dhe e zvogëlon durimin. Po ashtu, në masë të madhe zvogëlohet mundësia e imagjinatës, e me vetë këtë edhe kreativiteti vihet në pyetje. /reuters/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Si na e ndryshon teknologjia trurin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Teknologjia kundër diktaturës
» Teknologjia dhe facilitetet e sotme nuk janë edhe aq të reja
» Edita ia ndryshon listën PDK-së
» Mendimet që zvogëlojnë trurin
» Cka fshihet në trurin e mashkullit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: