Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Moderator/e
A.Z™

<b>Postime</b> Postime : 2150

Kualifikim dramatik i SHBA-ve Empty
MesazhTitulli: Kualifikim dramatik i SHBA-ve   Kualifikim dramatik i SHBA-ve I_icon_minitimeWed Jun 23, 2010 5:04 pm

Kualifikim dramatik i SHBA-ve Fcv4vr

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë kualifikuar në fazën e 16 më të mirëve të Botërorit të sivjetmë pas fitores minimale ndaj Algjerisë, në Loftus Versfeld të Pretorias.
Në minutën e 21-të, pas një goditjeje të bllokuar të Michael Bradleyt në zonë, Landon Donovan shënoi një gol, i cili u anulua me pretendime për pozitë jashtë loje. Megjithatë, ky gol i anuluar është goli i dytë i anuluar pa të drejtë për amerikanët në këtë Botëror, që ka mundur të ndikojë drejtpërsëdrejti në kualifikimin e tyre.

Pas 39 minutash lojë, amerikanët patën dhe rastin më të mirë në këtë takim. Josy Altidore emitoi Yakubun e Nigerisë dhe Deriokiyokun e Zvicrës, kur nga gjashtë metra nuk arriti të shënojë në portën e zbrazët.

Kulminacioni i këtij takimi u arrit në minutën e fundit, kur pas një pasimi të Josy Altidore dhe një keqkuptimi në mbrojtjen algjeriane, në portën e zbrazët shënoi Landon Donovan që u përkujdes për erupsion amerikan në Pretoria dhe kualifikimin e tyre me plot meritë në fazën tjetër.

Kjo fitore dramatike e SHBA-ve është shokuese për sllovenët, të cilët deri në momentet e fundit kishin menduar se kishin siguruar kualifikimin, por Donovan ua shkatërroi ëndrrën ballkanasve. SHBA-të kualifikohen si fitues të Grupit C dhe në 1/8 e finales takohen me të dytin e Grupit D. /

Mjeksia-Grup :: Afrika e Jugut 2010-