Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Qeveria e mbetur bie, zgjedhjet më 12 dhjetor?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
iliriana


<b>Postime</b> Postime : 3702

Qeveria e mbetur bie, zgjedhjet më 12 dhjetor? Empty
MesazhTitulli: Qeveria e mbetur bie, zgjedhjet më 12 dhjetor?   Qeveria e mbetur bie, zgjedhjet më 12 dhjetor? I_icon_minitimeSat Oct 30, 2010 9:23 am

Prishtinë, 30 tetor- “Qeverisë gjysmake” të kryeministrit Hashim Thaçi i kanë mbetur vetëm edhe tri ditë legjitimitet. Të martën do të mblidhet Kuvendi i Kosovës për ta votuar mocionin e mosbesimit të Qeverisë, të cilin e ka iniciuar AKR-ja, dhe me këtë rast pritet të shënohet edhe fundi i parakohshëm i qeverisjes aktuale. Ky akt pritet të përcillet edhe me shpërbërjen e Kuvendit, në mënyrë që të hapet rruga për zgjedhje të parakohshme brenda këtij viti. Me rënien e Qeverisë, i gjithë kabineti i ministrave të mbetur të kryeministrit Thaçi do të funksionojë në dorëheqje, deri në zgjedhjen e Qeverisë së re. Kurse në Kuvend do të jetë aktive vetëm Kryesia, pasi kështu është e përcaktuar me Rregullore të Punës së Kuvendit.
Zyrtarë të Qeverisë kanë paralajmëruar se brenda pak ditësh do ta plotësojnë me kuadro të reja politike vakuumin e krijuar në gjashtë ministri, pas largimit të LDK-së nga koalicioni qeverisës, me qëllim të zhbllokimit të shumë marrëveshjeve dhe tenderëve, që kanë mbetur të pezulluar për shkak të mungesës së ministrave.
Konform Ligjit për zgjedhje të përgjithshme, zgjedhjet në raste të tilla nuk mund të mbahen më herët se 30 ditë e as më larg se 45 ditë pas shpërndarjes së Kuvendit. Nëse numërimi i ditëve fillon nga 2 nëntori, atëherë afati më i largët kohor për mbajtjen e zgjedhjeve do të jetë 12 dhjetori, datë kjo që konsiston me ditën e diel. Ndryshe nga zgjedhjet e rregullta, që përcillen me fushatë një mujore, ato të parakohshmet kufizohen në 10 ditë.
A ka nënshkrime të manipuluara në mocionin për votëbesim të qeverisë, kush mendon se shtatë nënshkrime në të nuk janë të vërteta, çka mendojnë në PDK, LDK, AAK dhe AKR, kujt i ngutet e kush dëshiron vonim, lexoni në numrin e sotëm të gazetës Koha Ditore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Qeveria e mbetur bie, zgjedhjet më 12 dhjetor?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shpërbëhet parlamenti, zgjedhjet e jashtëzakonshme më 12 dhjetor
» Qeveria e re franceze do të qëndrojë deri në zgjedhjet presidenciale
» LDK shpall zgjedhjet partiake
»  Zgjedhjet monitorohen nga dy misione vëzhguesish
» KQZ e përgatitur për zgjedhjet në Rahovec

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet-
Kërce tek: