Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Kreatina, efektet pozitive dhe negative

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
iliriana


<b>Postime</b> Postime : 3702

Kreatina, efektet pozitive dhe negative  Empty
MesazhTitulli: Kreatina, efektet pozitive dhe negative    Kreatina, efektet pozitive dhe negative  I_icon_minitimeThu Jan 27, 2011 6:16 am

Kreatina është shtesë e pazëvendësueshme e ushqimit të atletikëve dhe bodibilderëve, megjithatë njohuritë mbi mekanizmin e veprimit të kreatinës në organizëm janë shumë të pakta.

Kreatina- njëra nga substancat më të njohura për rritjen e masës muskulore. Ajo prodhohet në mëlçi, pankreas dhe veshka. Mirëpo, organizmi ynë prodhon mesatarisht dy gramë në ditë kreatinë, e cila nuk është e mjaftueshme për nevojat e sportistëve, të cilët marrin preparate shtesë të kreatinës me anë të ushqimit.

Nuk preferohet që kreatina të merret më gjatë se tre javë, pasi që organizmi mund ta ndërpresë prodhimin natyral të saj.

Veç kësaj, kreatina shtesë mund të shkaktojë edhe probleme në tretje, për këtë arsye personat të cilët kanë trakt digjestiv të ndjeshëm nuk duhet ta marrin atë. Po ashtu janë vërejtur edhe gulçe të muskujve si pjesë e efekteve anësore të kreatinës.

Është e domosdoshme që kreatina të pihet me lëng të pasur me karbohidrate, sepse sheqernat rritin nivelin e insulinës në organizëm, gjë që ndihmon që muskujt ta absorbojnë më mirë dhe më shpejtë kreatinën.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kreatina, efektet pozitive dhe negative
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Notë negative
» Sinjale pozitive për njohjet
» Stefanovic me bindje pozitive nga vizita
» Efektet e çajit të Shtogut
» Në dimër më shumë ndjenja negative

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: