Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 “Vuvuzela”, “Spillcam” dhe “Refudiate” fjalët më të përdorura më 2010

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
iliriana


<b>Postime</b> Postime : 3702

“Vuvuzela”, “Spillcam” dhe “Refudiate” fjalët më të përdorura më 2010   Empty
MesazhTitulli: “Vuvuzela”, “Spillcam” dhe “Refudiate” fjalët më të përdorura më 2010    “Vuvuzela”, “Spillcam” dhe “Refudiate” fjalët më të përdorura më 2010   I_icon_minitimeTue Nov 16, 2010 9:18 pm

Rrafsh para një viti me siguri nuk e keni ditur se çfarë do të thotë “Spillcam” ose “vuvuzela”. Tash e dini, edhe pse vëmë bast se për këtë të fundit më mirë të mos kishit dëgjuar kurrë.
“Global Language Monitor” analizon trendët e shfrytëzimit të fjalëve, me theks të veçantë në anglishten globale, ndërsa fjalët e lartpërmendura gjenden në listën e fjalëve të përdorura më së shpeshti më 2010.

Fjala “spillcam” u paraqit pas shfaqjes së xhirimeve në rrjedhjen e naftës në Gjirin e Meksikës. “Vuvuzela” u bë e famshme, ose e urryer pas Kampionatit Botërorë të Futbollit, ndërsa diku është përshkruar edhe si instrument për torturë në ferr.

Fjalët tjera përfshijnë “refudiate”, fjalën e re të cilën e “farkëtoi” Sarah Palin, ndërsa kjo fjalë paraqet bashkimin e fjalës “përgënjeshtroj” dhe “mohoj”.

"Guido” dhe “Guidetta” u shpikën nga shou televiziv i Jersey Shore, ndërsa “snowmageddon” u shpik pas shtrëngatave rekorde të borës në SHBA, derisa fjala “Hu” (presidenti Hu Jintao nga Kina) sivjet ka qenë emër i përmendur shpesh.

Monitor, me bazë në Austin, listën e fjalëve më të përdorura ka filluar ta përpiloj prej vitit 2000. Atëbotë në krye të listës ishin fjalët si: “chad”, “dot.com” dhe “W” (George W. Bush), derisa ndër fjalët më të popullarizuara të dekadës së kaluar ishin edhe “Twitter”, “Obama” dhe “H1N1”.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
“Vuvuzela”, “Spillcam” dhe “Refudiate” fjalët më të përdorura më 2010
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fjalët e mëdha për veriun
» Ferdinand: Beckenbauer do t’i hajë fjalët
» Fëmija 2 vjeç, ja 25 fjalët që duhet të dijë patjetër
» South Africa 2010
» Lëvizja 2010 - Pjesa e pestë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Kuriozitete-
Kërce tek: