Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Shoqërimi varet nga madhësia e amigdalas në tru

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™


<b>Postime</b> Postime : 9044

Shoqërimi varet nga madhësia e amigdalas në tru  Empty
MesazhTitulli: Shoqërimi varet nga madhësia e amigdalas në tru    Shoqërimi varet nga madhësia e amigdalas në tru  I_icon_minitimeSun Jan 02, 2011 10:54 pm

Shkencëtarët kanë zbuluar se një pjesë e trurit ka rol kryesor në shoqërimin e një individi.
Zona në tru në formë të bajames, e cila njihet si amigdala, në masë të madhe përcakton sa një person do të jetë i shoqërueshëm.
Ekspertët më herët kanë konkluduar se primatët, si majmunët dhe shimpanzetë, të cilët kanë amigdala më të mëdha, janë pjesë e grupit më të madh, dhe së më shumë “shoqërohen”. Tani shkencëtarët pohojnë se e njëjta vlen edhe për njerëzit.
“E dimë që primatët të cilët jetojnë më gjatë në grupe më të mëdha kanë amigdala më të mëdha. Kemi vëzhguar edhe njerëzit, dhe kemi zbuluar se madhësia e amigdalas është në korrelacion pozitiv me madhësinë dhe kompleksitetin e rrjeteve të shoqërimit tek të rriturit”, ka thënë profesoresha Lisa Barrett.
Shoqërimi varet nga madhësia e amigdalas në tru  Shoqerimi
Ekspertët kanë thënë se nuk kanë arritur të gjejnë asnjë lloj lidhje në mes të shoqërimit dhe ndonjë zone tjetër në tru pos amigdalas, që i ka sjellë tek konkludimi se madhësia e amigdalas në të vërtetë është e lidhur me kualitetin e jetës shoqërore.
“Lidhja në mes të amigdalas dhe madhësisë së rrjetit shoqëror, si dhe kompleksiteti i tij janë vëzhguar tek individët e vjetër dhe të rinj, si tek gratë ashtu tek burrat. Është përcaktuar lidhja me amigdalan”, ka thënë koautori i hulumtimit profesori Bradford Dickerson.
Shkencëtarët kanë anketuar 58 vullnetarë mbi madhësinë dhe kompleksitetin e rrjeteve të tyre shoqërore. Vullnetarët janë përgjigjur në pyetësorë standard me të cilët është vërtetuar numri i kontakteve shoqërore të cilat secili individ i mirëmban, si dhe numri i ndryshëm i grupeve shoqërore të cilëve këta individë i takojnë.
Pjesëmarrësit në mes të moshave 19 deri në 83 vjeç kanë kaluar nëpër skanime MRI për të marrë informata mbi strukturën e strukturën e ndryshme të trurit, përfshirë edhe madhësinë e amigdalas.
Shkencëtarët kanë thënë se amigdala njerëzore ka evoluar në mënyrë që ajo pjesërisht të përballet me jetën komplekse shoqërore të njeriut. Shpesh kjo lidhet me emocionet, veçanërisht me frikën.
“Vazhdojmë me hulumtimin për të kuptuar më shumë për atë se si amigdala, e ndoshta edhe zonat tjera trunore, është e lidhur me sjelljen e njerëzve në shoqëri. Në bashkëpunim me shkencëtarët tjerë po tentojmë të kuptojmë anormalitetet në këto zona trunore të cilat mund të ndikojnë negativisht në shoqërim për shkak të çrregullimeve neurologjike dhe psikiatrike”, ka shtuar Barrett. /Telegrafi/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Shoqërimi varet nga madhësia e amigdalas në tru
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kandidatura e Serbisë në BE varet nga Kosova
» Nga Kosova varet anëtarësimi i Serbisë në BE
» Demokracia varet nga puna e gjyqtarëve e prokurorëve
» Kandidatura evropiane e Serbisë varet nga Kosova
» Çelësi i rritjes së premtuar të rrogave varet në veri

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: